کتاب ایران در جنگ بزرگ (دو مجلد)؛ جلد دوم

جلد دوم از مجموعه 2 جلدی

اثر احمدعلی سپهر

365,000 ریال

توضیحات

کتاب ایران در جنگ بزرگ مجلد دوم

دنباله‌ی گزارشی مستند از مقطع تاریخی (۱۹۱۴-۱۹۱۸) جنگ جهانگیر اول است. در این مجموعه‌ی، به طور کلی حضور نیروهای پنهان و آشکار قدرت‌های جهانی در ایران مورد بررسی قرار می‌گیرد. در این بخش از مجموعه به مبارزات میرزا کوچک‌خان جنگلی پرداخته می‌شود. دوستان و دشمنان میرزا به گونه‌ای آشکار جلوه‌گری می‌کنند.

دشمنان

نقش انگلستان به عنوان استعمارگر مسلط در رابطه با کشورهای تحت سلطه، مانند هند و عراق آشکار و حتی از حضور نظامی نیز رویگردان نیست. تزار روسیه نیز در سمت شمال ایران کمی از انگلستان در تجاوز و قتل و غارت مردم و امخالفین خود ندارد. گروه کشورهایی که از تقسیم نوین جهان برای خود سهمی را قائل هستند، در رویاروی با قدرت‌های حاکم به هرگونه توطئه و فریب مردم اقدام میکنند. ویلهلم دوم قیصر آلمان تصویری از خود به عنوان مردی دیندار و حتی مسلمان برای مردم  ایران به نمایش می‌گذارد. سفیر آلمان در مراسم سوگواری شرکت کرده و حتی اشکی هم می‌ریزد. اینان در برابر دو قدرت مسلط و حتی با امپراتوری عثمانی که همپیمان نیز هستند در پیشبرد مقاصد استعماری خود کوشش می‌کنند. دول متخاصم برای دستیابی به سرمایه‌های ملی منطقه، همانند امروز، جنگ و تجاوز به حریم سیاسی اجتماعی مردم ایران، افغانستان، هند، عراق را از حقوق حقه‌ی خود می‌شمارند.

احمدعلی سپهر‌

، نواده‌ی مورخ‌الدوله سپهر، مولف جامع‌التواریخ است. وی در این مقطع تاریخی، منشی و مترجم سفارت آلمان در تهران بوده و از نزدیک با برنامه‌ها و اقدامات قدرت‌های منقسم جهان در عصر احمدشاه قاجار  و آلودگی‌های سیاسی درباریان و وابستگان آنان و ویژگی‌های شخصی شاه خردسال قاجار در اثر ارتباطات بسیار نزدیک با آنان مطلع است. این مجموعه در نخست در یک مجموعه تک‌جلدی در قطع رحلی در سال ۱۳۳۳ به چاپ رسیده وانتشار یافته است. این کتاب در این مقطع تاریخی، بدون تردید میتواند نگاه خوانندگان را در رویارویی با حوادث کشور و منطقه‌ی خاور میانه دقیق‌تر نماید تا برخوردهای جهانی و منقه‌ای را بهتر بررسی و موشکافی نماییم.

اطلاعات بیشتر

نوع صحافی

نویسنده/نویسندگان

قطع کتاب

وزیری

مجموعه

شمارگان

1000

شابک

شابک دوره

978-964-8727-13-0

ناشر

مجلد

جلد دوم

نقد و بررسی‌ها

هیچ دیدگاهی برای این محصول نوشته نشده است.

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “کتاب ایران در جنگ بزرگ (دو مجلد)؛ جلد دوم”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *